ICT NN IOT NN |B2B NN | CB NN | DC NN | RC NN |  CW NN | EW NN |SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY 256x256 facebook cube 256x256 linkedin cube 256x256 twitter cube 256x256 youtube cube

NATO vzdělává studenty Anglo-americké vysoké školy v Praze

Představte si, že přijdete na přednášku o Severoatlantické alianci (NATO), kde vám a vašim spolužákům, kteří pocházejí z různých zemí – neboť jde o školu s mezinárodní skladbou studentů –, a spolužákům virtuálním, protože kurzu se prostřednictvím moderní techniky účastní studenti pěti univerzit z různých zemí, bude prostřednictvím web kamery přednášet přímo NATO expert, který vám pak odpoví na případné otázky. Přijde vám to jako sci-fi? Takto ale vypadá každý čtvrtek večer studentů Anglo-americké vysoké školy v Praze (AAVŠ). 

Škola mezinárodních vztahů a diplomacie v čele s vedoucí celého projektu Dr. Kristinou Soukupovou stála v roce 2015 u zrodu inovativního kurzu o Severoatlantické alianci s názvem „Virtuální akademie NATO“, na němž univerzita spolupracovala přímo s NATO Allied Command Transformation (NATO ACT) Innovation Hub sídlícím v americkém Norfolku. Díky úspěšnému pilotnímu kurzu pokračuje Virtuální akademie NATO i letos a účastní se jí nejen studenti z AAVŠ, ale i z dalších pěti univerzit ze Spojených států, Francie a Polska. „Je nám obrovskou ctí, že můžeme být v čele takového projektu, o to víc, že nás dopisem podpořil i sám nejvyšší velitel NATO ACT – Supreme Allied Commander Transformation, generál Mercier,“ říká doktorka Soukupová. Virtuální akademie NATO je ojedinělý projekt, který boří bariéry ve vzdělávání, protože chce umožnit vzdělání kdykoliv a kdekoliv. Hlavním cílem je seznámit studenty s historií, rolí, funkcemi, a chodem Severoatlantické aliance pomocí online přednášek vedených experty NATO, které zajišťuje NATO Innovation Hub. Studenti se tak například účastnili přednášky podplukovníka Stinga o válce na Balkáně. Jedním z největších přínosů kurzu je okamžitá interaktivita mezi přednášejícím a studenty. Každý student má po přednášce možnost klást otázky a dostane se mu okamžité zpětné vazby. Studenti tak mají šanci poznat Severoatlantickou alianci nejen z učebnic a článků, ale i interaktivně – v reálném čase a přímo s experty NATO.

Kristina Soukupová, PhD., Supervisory Board Member, I3CAS Ltd.

Celý projekt ale není jen o čtvrtečních večerech. Doktorka Soukupová (viz foto) nechce po studentech jen suché čtení knih a článků jako přípravu na hodinu, ale vede skupinu na Facebooku, která slouží jako platforma pro studenty k dalším diskuzím. Studenti si tak vyměňují názory, hlasují v anketách, odpovídají na otázky nebo se navzájem upozorňují na různé zajímavosti v souvislosti s NATO. Navíc má „Virtuální akademie NATO“ vlastní Twitter a Instagram, které mohou studenti sledovat a dozvídat se tak informace nejen na přednáškách, ale i mimo. Celý projekt není zajímavý jen pro studenty a pro přednášející, ale i pro samotný NATO ACT Innovation Hub, které od června 2013 experimentuje s tím, jak mediální technologie mohou umožnit efektivnější vzdělávání s dosahem velké audience. A plány do budoucna? Kurz si pochvalují jak studenti, tak samotné NATO ACT Innovation Hub, proto doktorka Soukupová a AAVŠ rozhodně nezahálí a přípravy na další kurz jsou již v plném proudu.

Stát u zrodu „Virtuální akademie NATO“ ale není jediné prvenství AAVŠ. V nedávné době AAVŠ jako jediná v Evropě prestižní americkou akreditaci, která je udělovaná akreditační autoritou WASC Senior College and University Commission (WSCUC). Studenti AAVŠ plánující další studium či zaměstnání ve Spojených státech, ale i zemích, které uznávají americké vzdělání, to budou mít mnohem jednodušší, protože americké univerzity a zaměstnavatelé budou jejich diplomy snadněji uznávat.

 

Autorka: Eliška Filová, externí kontributorka


Nejčtenější

Chyba: Žádné články k zobrazení