ICT NN IOT NN |B2B NN | CB NN | DC NN | RC NN |  CW NN | EW NN |SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY 256x256 facebook cube 256x256 linkedin cube 256x256 twitter cube 256x256 youtube cube

Peněženky Parity pro kryptoměnu ETH jsou nefunkční

Populární softwarové peněženky Parity pro nakládání s kryptoměnou Ethereum přestaly 6. listopadu fungovat. Smart kontrakt obsahující knihovnu definující fungování peněženek byl omylem smazán a vlastníci peněženek tím přišli o možnost odesílat z nich své tokeny ETH. Uzamčeno v nefunkčních peněženkách Parity je přes 500 000 ETH, neboli 150 milionů USD.

KDi7xyIPostihnuty jsou všechny multi-signature peněženky Parity vytvořené po 20. červenci 2017, kdy byl kontrakt na blockchainu Ethereum obsahující danou knihovnu aktualizován v odpovědi na dříve odhalenou bezpečnostní chybu, skrze kterou byly zcizeny tokeny v hodnotě přes 30 milionů USD. Aktualizovaný kontrakt ale také nebyl bezchybný a umožnil uživateli vystupujícímu pod přezdívkou devops199 převzít nad kontraktem kontrolu a následně jej smazat, vše v rámci nevinného zkoumání funkčnosti chytrých kontraktů. Všechny peněženky závislé na existenci knihovny se tak staly nefunkčními. Některé odhady počítají až s 1 milionem takto uzamčených ETH tokenů.

Vzhledem k závažnosti situace už se začalo spekulovat o řešení pomocí neplánovaného hard-forku Ethereum blockchainu, tedy řešení, které už bylo jednou nasazeno v ne nepodobné situaci z poloviny roku 2016 (fiasko jménem DAO), a které vedlo ke vzniku dnešního blockchainu Ethereum a přejmenování původního, legacy chainu na Ethereum Classic.

Hard-fork řešení by znamenalo, že se Ethereum blockchain „usekne“ pod vrcholem a bude dál pokračovat od bloku, ve kterém byly všechny peněženky stále použitelné, pouze s drobnou změnou zajišťující neopakovatelnost převzetí kontroly nad kontraktem s knihovnou. Nejen vzhledem k tomu, že chyba nebyla v kódu Ethereum, ale v kódu společnosti Parity, by se takové řešení ale nejspíš setkalo s masivním odporem ze strany komunity a eventuálně by mohlo vyústit ve vznik dalšího legacy chainu typu Ethereum Classic.

Jiná řešení zatím nebyla předložena a pokud se ani žádná neobjeví, buď se uživatelům multi-sig peněženek Parity přes noc nenávratně uzamklo přes půl milionů tokenů ETH anebo se Ethereum komunita opět rozštěpí ve dví.

Autor: Vojtěch Bínek, redaktor


Nejčtenější

Chyba: Žádné články k zobrazení