Nezávislý odborný on-line magazín ICT Security

 Net Guru Link Podnikové systémy Reseller Channel Link

Banner

KALENDÁŘ AKCÍ


AirLive BC-5010-IVS: Kamera s inteligentní analýzou obrazu
Středa, 13 Leden 2016 10:53

AirLive_logoModerní dohledové IP kamery nabízejí standardně rozlišení 1080p, kvalitní optiku a nově také funkce na inteligentní analýzu pořizovaných záběrů v reálném čase

IP kamera AirLive BC-5010-IVS má snímač s rozlišením 5 Megapixelů, díky kterému dokáže nahrávat video ve Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 bodů) s 30 snímky za sekundu. V nejvyšším možném rozlišení 2 592 × 1 920 bodů umí kamera pořizovat 15 snímků za sekundu. Pro optimální záběr kamery pro konkrétní účel jejího nasazení lze zvolit některý z výměnných objektivů (standardní šroubovací C/CS objektivy) a po dokoupení speciálního krytu, zajišťujícího odolnost proti povětrnostním podmínkám, lze kameru AirLive BC-5010-IVS instalovat i do exteriéru. Kamera není vybavena infračervenými diodami pro snímání za úplnéAirLive_BC-5010-IVS tmy, ale dle specifikace výrobce dokáže její vysoce citlivý snímač pracovat i při velmi nízké úrovni osvětlení (od 0,2 luxu).

Připojení a ovládání

Velmi bohatá je konektorová výbava kamery. Vepředu je k dispozici konektor DC Iris pro automatické clonění objektivu a vzadu najdeme kromě 100Mb/s LAN portu ještě USB port, DIDO port, slot na SD kartu, analogový výstup videa i zvuku a vstup na mikrofon. Jestliže není k dispozici PoE switch, lze kameru napájet i 12V zdrojem a připojení přes Ethernet lze po zapojení USB klienta WN-250USB nahradit Wi-Fi. Analogový video výstup a DIDO port rozšiřují možnosti nasazení kamery v analogových dohledových systémech a její zapojení do automatizovaných bezpečnostních či dohledových řešení.

Ovládací rozhraní kamery nazvané SecurSense je kompatibilní s většinou běžných webových prohlížečů, je přehledné a snadno použitelné. Kromě základních předvoleb síťového připojení, rozlišení a snímkové frekvence videa se nastavuje i umístění nahrávek na síťový disk. Záznam lze ovšem ukládat i lokálně – na SD kartu nebo USB flash disk. Samozřejmostí je pořizování záznamu na základě časového plánu nebo jeho spouštění detekcí pohybu. Kamera má i základní bezpečnostní funkce na ochranu zařízení, které spustí alarm nebo odešlou signál do zařízení připojeného přes DIDO rozhraní v případě rozostření, zakrytí nebo pohybu kamery.

Inteligentní analýza obrazu

Specialitou jsou funkce inteligentní analýzy obrazu, využívající hned několik technologií na vylepšení kvality záběru. Technologie Clear Motion slouží k zaostření rychle se pohybujících objektů, například registračních značek aut. Podpora WDR (wide dynamic range) zajišťuje kompenzaci protisvětla pro jasnější záběry v prostorech s vysoce kontrastním osvětlením. Funkce inteligentní analýzy obrazu (IVA – intelligent video analytics) jsou integrovány přímo v softwaru kamery, takže není nutné pořizovat specializovaný software pro analýzu záběrů v počítači. Ani tato možnost ovšem není vyloučena – kamera podporuje standard ONVIF, takže ji lze začlenit do existujících řešení video dohledu.

Inteligentní analýza obrazu redukuje rozlišení na 2 Megapixely a nabízí rozpoznávání tváří pro nejvýše desítku obličejů osob uložených v databázi. Počet rozpoznávaných tváří lze rozšířit zapojením kamery do systému na řízení přístupu. Příklady využití jsou zřejmé: kamera může například automaticky odemykat dveře zaměstnancům. Další inteligentní funkcí je počítání objektů v záběru – a to v obou směrech. Je tak možné kontrolovat počet přicházejících a odcházejících osob, vjíždějících a odjíždějících aut atd. Data se ukazují na obrazovce dohledového systému a lze je rovněž exportovat do souboru pro další zpracování. Detekci pohybu využívají rovněž i funkce iMotion, e-Fence a Trip Zone. První a druhá ze jmenovaných funkcí slouží pro přesné vymezení sledovaného prostoru a spouštění předvolených akcí v případě pohybu sledovaného objektu nebo narušení vymezeného prostoru. Trip Zone slouží k vymezení dvou zón a detekci pohybu mezi nimi – v jednom či obou směrech.

Flexibilní video dohled

AirLive BC-5010-IVS s cenou kolem 7 000 Kč bez DPH je velmi flexibilní zařízení, u kterého lze výměnou objektivu získat lepší zoom či širokoúhlý obraz, který je díky použitému snímači velmi kvalitní. Velkou výhodou jsou bohaté možnosti zapojení do bezpečnostních a dohledových řešení i vestavěné funkce na inteligentní analýzu obrazu v reálném čase. Snad jen nastavení těchto funkcí by mohlo být intuitivnější. Základní funkce kamery lze ovládat i prostřednictvím aplikace pro smartphony s Androidem a iOS.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com